Sararmış araba farlarını gıcır gıcır yapacak güçte! Biraz şeker, biraz limon yeterli

Özellikle araç sahipleri araba temizliği konusunda oldukça hassastır. Bazı kişiler için çok önemli olan araba bakımının en hassas noktalarından biri ise farlarıdır. Zamanla sararmaya başlayan farlar arabanın kirli veya eski görünmesine neden olabilir.

Araba farlarının sararmaya başlaması ilerleyen zamanlarda sürücüleri zora sokabilecek bir duruma evrilir. Bu sararma, görüş mesafesini kısıtlayabilir. Gerekli bakım yapılmadığında ise zamanla işlevini kaybedebilir.

Limon ve şeker kullanın

Mutfaktan eksik olmayan limon ve şeker ikilisi araba farlarının sararma sorununu ortadan kaldırabilir. Limonu ortadan ikiye bölüp toz şekere bandırdıktan sonra farlara sürebilirsiniz. İyice ovaladıktan sonra renginin açılmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu işlemi araba temizliği yaparken tekrarlayabilirsiniz.

Zımpara

Sararan farlar için uygulanan farklı bir işlem ise zımpara kullanımı. Birçok kişi arabaya zarar vereceğini düşünse de bu işlem için uygun zımparalar bulunuyor. Zımparanın sert yapısı, farların ilk günkü kadar parlak olmasını sağlar.

Aracın deforme olmaması için 1500 ya da üzeri numaralara sahip zımparaları tercih etmelisiniz. Far çevresini maskeleme bandıyla sardıktan sonra zımpara uygulayabilirsiniz.

Aracı sarı leke ve kirden arındırmak için öncelikle zımpara kağıdını ıslatarak işleme başlayın. Farların üzerine de su gezdirirseniz temizleme işi kolaylaşır. Far yüzeyini fazla bastırmadan zımparalayın.

Sirke ve su

Sararmış araç farları için bir başka temizleme yöntemi ise sirkeli su kullanımı. Sirke, ev temizliğinde sıklıkla kullanılan doğal deterjanlardan biridir. Aynı şekilde araba temizliği için de verimli olacaktır.

Far temizliği için bir bardak sirkeyi bir bardak suyla karıştırıp sprey şişesine doldurun. Ardından mikrofiber bez kullanarak farları temizleyebilirsiniz. Asidik temizleyici özelliği sayesinde sarı lekelerin kabarmaya başladığını göreceksiniz.

Karbonat ve su

Karbonat ve su karışımı farları parlak ve temiz bir görünüme kavuşturabilir. Bir yemek kaşığı karbonat ve bir bardak suyu karıştırıp bez yardımıyla farları silebilirsiniz. Oldukça pratik olan bu yöntem sayesinde araçlar kirli görüntüsünden arınmış olacak.

Araba temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcut. Bakım aşamasında dikkat edilmesi gerekenlerden ilki doğru temizlik bezleri kullanmak. Mikrofiber bez kullanımı, aracın yüzeyini çizmeden temizleyebilmek için harika bir yöntemdir.

Jant ve lastik temizliği yaparken özel ürünler kullandığınızdan emin olun. Yoğun kir ve tozun biriktiği bu alan lastik spreyleri ve özel temizleyiciler kullanılarak temizlenmelidir.

Araç bakımı bittikten sonra temiz görüntüsünü kaybetmemesi için boya koruyucu ürünler tercih edebilirsiniz. Bu sayede aracınızın parlak görüntüsü uzun süre korunmuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x