Mükemmel bir şekerlemenin beş püf noktası

İyi bir gece uykusu almak önemlidir. Ancak bazen gün içinde kendimizi yorgun hissetmeye başlarız, bu yüzden kısa bir şekerleme yapmak iyi bir tercih olabilir. Ancak gündüz uykusu olan şekerleme, bazen sizi ağırlaştırır ve kendinizi sersem gibi hissetmenize neden olabilir.

Peki gün içerisinde kendinizi bitkin hissettiğinizde ne yapmanız gerekiyor? Doktor ve uyku uzmanı Nerina Ramlakhan, mükemmel bir şekerleme için en iyi ipuçlarını paylaştı…

​AŞAMA 1

Dr. Ramlakhan’a göre, gündüz uykusunun uygun saatleri 14:00-16:00 arası.

Rahatsız edilmemek için telefonunuzu kapatmayı unutmayın. Ayrıca odanızdaki ses ve aydınlatmayı da göz önünde bulundurmalısınız.

Yoğun bir gün geçirdiyseniz beyaz gürültü gibi arka plandaki sesler zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Rahatlatıcı müzik seçin ve güçlü ritmi olan her şeyden kaçının.

Şekerlemeniz sırasında televizyon veya haber dinlemeyin. Işığı kısmayı deneyin ancak tamamen karanlık yapmayın.

AŞAMA 2

Yattıktan sonra 10-20 dakikaya alarm kurun veya bu saatten sonra birinden sizi uyandırmasını isteyin.​

AŞAMA 3

Gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Sesler ve düşünceler beyninizde olmaya devam edecek ancak nefesinize odaklanmaya devam edin ve hiçbir şeyi engellemeye çalışmayın.

AŞAMA 4

Nefes alırken sessizce nefes alırken “içeri”, nefes verirken “dışarı” deyin. Her nefeste daha da rahatladığınızı hissedin.

Hava içeri ve dışarı doğru hareket ederken burun deliklerinizin nasıl hissettiğine dikkat edin. Ağzınızdan ziyade burnunuzdan nefes almaya çalışın.

AŞAMA 5

Alarmınız çaldığında yavaşça uyanın. Gözlerinizi yavaşça açın ve el, ayak parmaklarınızı oynatın. Kalktıktan sonra mümkünse kısa bir yürüyüş yapın veya hafif esneme hareketleri yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x