Mansur Yavaş’a tepki büyük… Yüksek su faturaları çiftçiye inek sattırdı!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş seçimden önce “’Suya zam yapmayacağım. Allah’ın suyu. Allah’ın suyundan para kazanılmayacağına inanıyorum’ vaadinde bulundu.  Ankara’nın 30 haneli köylerine ücretsiz su vereceğini açıklayan Yavaş, hem bu sözünde durmadı, hem de  3-4 ineği olan ahırları ticarethane olarak değerlendirerek fiyat farkı aldı. 3-4 ineği olan köylüler, ahırları ticarethane olarak gösterildiği için, meskenlerden 8 kat fazla su faturası ödemek zorunda kalıyor.

4 yıl önce metreküpü 1 TL olan suyu, köylü bugün metreküpü 55TL üzerinden satın alıyor.. En önemli seçim vaatlerinden biri olan “köyden kente göçü engelleyeceğiz” diyen Yavaş, yüksek su faturaları nedeniyle hayvancılıkla uğraşan köylülere, hayvanlarını sattırıyor. 

Mikrofonlarımıza konuşan Ankara’nın Çubuk İlçesi Gökçedere Mahallesi’nde yaşayan Haydar Aslan isimli vatandaş, 6 Binin üzerinde gelen su faturasını ödeyemediği için dereden hortumlarla hayvanlarına su götürmeye çalıştığını anlattı. Aslan, 2 Kilometre uzaktan hortumlarla hayvanlarını susuz bırakmamaya çalışıyor.

Rıfat Uzun isimli çiftçi de bize destek değil köstek oluyor diyerek Yavaş’a tepkisini dile getirdi.

Gökçedere Mahallesi’nde hayvancılık yapan Mehmet Erhan da su faturalarına dahi bakamadığını ifade etti. 

Hamza Arslan ise 10 olan büyükbaş hayvanını 3’e indirdiklerini ifade etti. 
Serdar Arslan ise 5 Binin üzerinde gelen su faturasını ödeyemediklerini kaydetti. 
23 yıldır Gökçedere Mahallesinde hayvancılık yapan Eyüp Baytar da su konusunda yetkililerden yardım istedi.

Gökçedere Mahallesinde yaşayan tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar da , Yavaş’ın kendilerine verdiği sözü tutmadığını söyleyerek işte bu sözlerle Mansur Yavaş’tan hesap soruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x