Ekonomistler Asgari Ücret Zammına “Bilimsel” Bir Saldırı Dalgası Başlattı

Evrensel yazarı ve Çalışma Ekonomisi doktoru Arif Çoşar, “Özgür Demirtaş ve asgari ücret” başlıklı köşe yazısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çoşar, asgari ücret zammına karşı ortodoks ve neoliberal ekonomistlerin eleştirilerini değerlendirdi.

“BİLİMSEL” BİR SALDIRI DALGASI

Çoşar, neoliberal ekonomistlerin, asgari ücret zammına “bilimsel” bir saldırı dalgası başlattığını belirtti. Bu ekonomistler, ücret artışlarının enflasyonu körüklediğini iddia ediyor. Ancak Çoşar, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

ÜCRET-ENFLASYON KISIR DÖNGÜSÜNÜN GERÇEĞİ

Çoşar’a göre, Türkiye’de enflasyonun temel nedeni ücretler değil. Ücret artışlarının enflasyonla doğrudan bir bağlantısı olmadığını ifade eden Çoşar, ortodoks ekonomik teorilerin yanlış olduğunu vurguluyor. “Bu ezber; piyasa ve yatırımı, sermayeyi, patronları, bankaları, holdingleri korumaya odaklı,” diyor.

ÜCRET ARTIŞLARI VE YOKSULLUKLA MÜCADELE

Çoşar, ücret artışlarının enflasyonun üzerinde olması gerektiğini savunuyor. Ona göre, alım gücünü arttırmanın ve yoksulluğa karşı durmanın tek yolu budur. “Ücret artışları işe yaramaz” demek, emekçileri yoksulluğa razı etmek anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x