ÇATES Elektrik Üretim Halka Arz Tarihi Ne Zaman? Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) Halka Arzı Kaç Lot Verir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun en son yayınladığı haftalık bültenine göre ÇATES Elektrik Üretim A.Ş.’nin halka arzına onay verildiği açıklandı. SPK tarafından 22 Kasım 2023 tarihinde halka arzı onaylanan ÇATES Elektrik Üretim, ‘Bu haftanın halka arz olacak şirketlerini’ araştıran borsa yatırımcılarının radarına takıldı. Pek çok yatırımcı ÇATES Elektrik Üretim A.Ş.’nin ne iş yaptığını, kime ait olduğunu araştırmaya başladı. Yayınlanan izahnamenin ardından Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) halka arz bilgileri ve halka arz tarihi belli oldu. Peki, ÇATES Elektrik Üretim halka arzı ne zaman? ÇATES Elektrik Üretim halka arz fiyatı ne kadar?  ÇATES halka arzına nereden, hangi bankalardan başvurulur? 

İşte, detaylar…

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Halka Arzı Ne Zaman? ÇATES Hisse Kodu Ne?

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş.’nin halka arzında talep toplama işlemleri 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihlerinde iki gün süreyle gerçekleşecek. Halka arz talep toplama işlemlerinde T1 ve T2 bakiyesi kullanılamayacak. 

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. payları, CATES hisse koduyla Borsa İstanbul’da Yıldız Pazarda işlem görecek.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Ne Zaman Kuruldu? ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Kimin?

Çatalağzı Termik Santral, ülkemizde Cumhuriyet döneminde inşa edilen ilk termik santraldir. Türkiye’nin ilk baz termik santrali olarak 1946 yılında inşa edilmeye başlayan ÇATES A Santrali, 1948 yılında devreye alınmış ve 1982 yılına kadar faaliyet göstermiştir. 

Günümüzde devrede olan santral; 1989’da 1. ünitesi 1991’de ise 2. ünitesi devreye alınan ÇATES B santralidir. Santral kurulduğu günden bu yana devlet idaresinde kalmıştır. Kurulduğu 1946 yılında Etibank, 1970 yılında TEK, 1993’te TEAŞ ve 2001 yılında EÜAŞ idaresinde olmuştur. Bugün T.C. Enerji Bakanlığına bağlı bir kamu iktisadi teşekkürü olan ÇATES, 2014 yılında özel sektör elektrik üretim dünyasındaki yerini de almıştır. 

Çatalağzı B Termik Santral İşletmesi (ÇATES), 2014 yılında Aydem Holding bünyesine dahil olmuştur.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Ne İş Yapar?

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş., Çatalağzı Termik Santrali; Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinin bulunduğu Zonguldak’ta yer almaktadır. Toplam 314,68 MW kurulu güç ve 2.286.GWh yıllık üretim kapasitesi ile milli kaynaklar kullanılarak elektrik üretimi faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Elektrik arz güvenliğinin sağlanması amaçlanarak milli kaynakları kullanan santralin üretimi ile Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 2,25 karşılanmaktadır.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Halka Arz Fiyatı Ne Kadar? ÇATES Halka Arz Büyüklüğü Ne Olacak?

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. payları CATES BİST kodu ile Borsa İstanbul’da satış yönetimiyle halka arz olacak. CATES paylarının halka arz fiyatı 57,15 TL olarak belirlendi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 22 Kasım 2023 tarihinde halka arzı onaylanan ÇATES Elektrik Üretim A.Ş.’nin halka arzı sermaye artırımı ve ortak satış şeklinde gerçekleşecek. Şirketin mevcut ortaklarından Parla Enerji Yatırımları A.Ş.’ye ait 8.255.000 adet pay ortak satışı yoluyla halka arz edilecek. 

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş.halka arz büyüklüğü 1,88 milyar TL olacak. Payların satışının tamamlanasıyla şirketin halka açıklık oranı ise %20 olacak.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Halka Arz Bilgileri

 • BIST İşlem Kodu: CATES

 • Halka Arz Şekli: Sermaye Artırımı ve Ortak Satışı

 • Halka Arz Yöntemi: Eşit Dağıtım

 • Halka Arz Öncesi Sermaye: 140.405.000 TL Nominal

 • Halka Arz Sonrası Sermaye: 165.200.000 TL Nominal

 • Sermaye Artırımı: 24.795.000 TL Nominal

 • Ortak Satış: 8.255.000 TL Nominal

 • Halka Arz Edilen Hisse Adedi: 33.050.000 TL Nominal

 • Halka Arz Büyüklüğü: 1,88 Milyar TL 

 • Halka Açıklık Oranı: %20

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Fon Kullanım Yerleri

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. halka arzına ilişkin izahnameye göre elde edilen gelirin, mali borçluluğun azaltılması ve şirketin mevcut operasyonlarının finansmanı için kullanılması planlanıyor.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Halka Arzına Nereden Başvurulabilir?

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. halka arzına, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderlik edecek. İnfo Yatırım liderliğinde kurulan konsorsiyuma ise yurt içinden 36 aracı kurum katılacak.

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. Halka Arzından Hesabıma Kaç Lot Gelir?

ÇATES Elektrik Üretim A.Ş. halka arzında bireysel yatırımcı grubuna dağıtılacak olası pay miktarlarının; 1.8 milyon katılımda yaklaşık 12-13 lot (686-743 TL) olabileceği tahmin ediliyor. 

 • 1.8 milyon katılımda yaklaşık 13 Lot

 • 2.1 milyon katılımda yaklaşık 11 Lot

 • 2.5 milyon katılımda yaklaşık 10 Lot

 • 2.9 milyon katılımda yaklaşık 8 Lot

 • 3.3 milyon katılımda yaklaşık 7 Lot

 • 3.6 milyon katılımda yaklaşık 6 Lot

 • 4.1 milyon katılımda yaklaşık 6 Lot

 • 4.5 milyon katılımda yaklaşık 5 Lot

 • 4.9 milyon katılımda yaklaşık 5 Lot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x